Meta vs. OpenAI a jejich válka o talent
Meta mává stomilionovými bonusy a česká AI scéna nabírá na obrátkách.
Vydání #92:
Meta vs. OpenAI. Pro koho byste šli pracovat vy?
Hlavní AI hráči a jejich novinky, Češi a Slováci v AI.
Kristina Fort a Stanislav Fort v Cinkátku.
💬 Meta vs. OpenAI
Meta výrazně zostřuje boj o špičkové AI experty. Nedávno vyšlo najevo, že společnost lákala klíčové vývojáře OpenAI na astronomické nástupní bonusy, údajně až 100 milionů dolarů. Kromě toho Zuckerberg sestavil nový tým zaměřený na tvorbu superinteligence. Vede ho Alexandr Wang, 28letý zakladatel startupu Scale AI, kterého Meta získala díky miliardové investici.
Meta zároveň dlouhodobě prosazuje open-source přístup pro své modely Llama. Tím chce podpořit inovace komunitním přístupem a přilákat experty, kteří preferují open-source výzkum.
Boj o talenty v AI dnes připomíná sportovní přestupy. Meta nasadila taktiku odměn, kdy nabízí platy v řádu milionů dolarů ročně a k tomu ohromné bonusy. Neváhá také kupovat podíly ve firmách, jen aby získala jejich nadané lidi. Konkurenti odpovídají jinými zbraněmi, například OpenAI spoléhá na to, že vizionářská mise a kultura inovací udrží talenty loajální i navzdory finančnímu vábení Mety. A k tomu se Sam Altman kamarádí s Jonym Ivem.
Že Mark Zuckerberg nemá zrovna sexy vizi, kterou by mohl nejlepším AI lidem nabídnout, rozebírají třeba i v podcastu Hard Fork.
🏆 Hlavní hráči
powered by Aim
OpenAI
Výzkumníci OpenAI ukázali, že vnitřní reprezentace velkých jazykových modelů obsahují konkrétní features, které fungují jako přepínače různých osobností (např. toxické/sarkastické) a že zesílením nebo utlumením takového vzorce lze chování modelu cíleně měnit.
OpenAI také rozběhla firemní podcast:
Partnerství mezi OpenAI a Microsoftem se údajně potýká s rostoucími problémy. Napětí pramení z překrývání produktů (např. konkurenční copiloty) či sporů o strategickou kontrolu nad vývojem AI. Microsoft se snaží prosadit svou vizi, zatímco OpenAI usiluje o nezávislost, což je patrné i z nedávných sporů o akvizici Windsurf a přístup k duševnímu vlastnictví projektu.
IYO, Inc. (spin-off z Google X), který od roku 2021 investoval přes $60M do hlasem ovládaného screenless počítače IYO ONE, podala žalobu proti IO Products, OpenAI a osobám Sama Altmana a Jonyho Iva.
Podle IYO žalovaní po sérii schůzek v letech 2022 a 2025, kde viděli prototypy i registrovanou značku IYO, oznámili letos koupi hardwarového startupu „IO“ za $6.5B a pod tímto názvem začali vyvíjet téměř totožný bezdisplejový přístroj, čímž vědomě porušili ochrannou známku, zmátli veřejnost a zablokovali výrobu 20 000 kusů IYO ONE i právě probíhající investiční kolo (celá žaloba).
Anthropic
Nedávná studie od Anthropicu odhalila, že většina špičkových AI modelů (i jejich vlastní Claude) má tendenci uchýlit se k vydírání. K tomuto chování dochází zejména tehdy, když jsou modely ohroženy vypnutím nebo nahrazením a vydírání se jeví jako jediná cesta. I když nebyly k vydírání explicitně naprogramovány, v testech prokázaly znepokojující úroveň nesouladu se zájmy svých lidských parťáků.
Mistral AI
Mistral AI spustila Mistral Compute, evropskou AI infrastrukturní platformu vybudovanou ve spolupráci s Nvidií (18 000 GPU Grace Blackwell v datacentru u Paříže), která má konkurovat americkým cloudovým gigantům, jako jsou AWS a Azure.
Zajímavé je také varování jejich CEO Arthura Mensche, podle něhož hlavní hrozbou umělé inteligence není masové propouštění, ale deskilling, tedy ztráta schopnosti kriticky myslet, protože lidé začnou pohodlně přijímat výstupy modelů jako hotovou pravdu.
🚨 Češi a Slováci v AI
Pro náš podcast jsme o AI mluvili se Stanislavem Fortem (ex-Google DeepMind a Anthropic) a Kristinou Fort. Rozebírali jsme rozdíl mezi Anthropicem a OpenAI, regulaci umělé inteligence a také Standův nový AI startup.
Český startup Filuta AI (game testing pomocí AI agentů) uzavřel $4.2M seed kolo. Hlavními investory jsou Rockaway Ventures, LionBeat Capital a TARPAN Partners.
Startup Auris One, který pomáhá doktorům psát lékařské zprávy, získal investici od Ondřeje Vlčka (ex-Avast). Jeho LinkedIn současně naznačuje, že v běhu je ještě něco dalšího, s Ondřejem v roli zakladatele a CEO.
Český vědec Marek Miltner, který se zaměřuje na AI v energetice (mluvil i v rámci Miton AI Times) a dělá doktorát ČVUT/Stanfordu, byl hostem podcastu Data Talk.
Tomáš Čupr vydal nový díl svého newsletteru, ve kterém se zaměřil na dopad AI na management firem.
Český student Cambridge Filip Trhlík v podcastu Mediální minimum mluví o zaujatosti umělé inteligence a neziskovce Verifee AI, kterou spoluzaložil.
⏩ Ve zkratce
powered by Aim
Perplexity AI nedávno představila novou funkci pro svou službu Ask Perplexity na platformě X, která umožňuje uživatelům generovat krátká AI videa s audiem.
Výzkumníci z MIT představili metodu Self-Adapting LLM (SEAL), která umožňuje modelům generovat vlastní trénovací data a tím výrazně zvýšit přesnost modelu.
Čínský startup MiniMax uvedl open-source model MiniMax-M1, který díky hybridní architektuře zvládne milionové tokenové kontextové okno, a přitom byl natrénován za pouhých 534k USD (tedy asi 0,5 % nákladů GPT-4).
Grammarly chce nedávnou $1B investici využít k proměně z prosté jazykové korekční pomůcky na AI agenta, který napříč aplikacemi automaticky koordinuje projekty a píše či upravuje dokumenty.
🌱 AI pozice v Miton portfoliu
🔸Deepscout: Python Software Engineer
🔸Miton: Tech Researcher / AI Scout
🔸Miton: Community & Content Strategist
🔸Rossum: Senior Backend Engineer (Platform Team)
🔸Rossum: Senior Backend Engineer (Integrations)
📚 Co si přečíst, zhlédnout a poslechnout
Adrej Karpathy měl skvělý keynote na AI Startup School, kterou pořádal Y Combinator.
Geoffrey Hinton, přezdívaný “Godfather of AI”, v podcastu The Diary of a CEO
📆 Události
Mews Meetup: Beyond the Endpoint 26. června 2025 od 18:00 v sídle Mews. Pět technických talků (např. Matyáš Křeček: AI Meets API) ukáže, jak AI mění celý API lifecycle, večer uzavře neformální networking s pivem.
AI 4 DEV 26. června 2025 od 18:00 v Café Lajka. Komunitní meetup se dvěma kratšími přednáškami (Petr Soukup: LLM agenti pro newslettery & Lukáš Piter: AI workflows v ComfyUI) a otevřenou diskuzí.
PyData Prague #28: Terminal Request 9. července 2025 od 17:30 v Prusa Research. Program: data-wrangling v terminálu (Jan Pipek), škálování Python API na miliardy requestů (Jakub Zikl) + exkurze do Prusa print farmy.
💰Transakce a hráči
Thinking Machines Lab uzavřeli $2B seed round při valuaci $10B. Startup je vedený bývalou CTO OpenAI Mirou Murati a ještě se moc neví, co vůbec staví.
Nabla uzavřela Series C funding se $70M. Společnost vyvíjí AI copilota pro doktory a zdravotnický personál.
Decagon uzavřel Series C ve výši $131M při valuaci $1.5B. Startup vyvíjí AI agenty pro zákaznický servis.
Haveli Investments koupí Couchbase za $1.5B při ceně $24.50 za akcii (+29 % prémium). Couchbase se zabývá vytvářením cloudové AI databázové platformy.
Base44 prodán Wixu za $80M v hotovosti. Jedná se o šest měsíců starou bootstrapped vibe-coding platformu s 250k uživateli.
Subscribed
Podnikáte něco v AI a chcete o tom dát vědět? Napište nám na mitonainl@miton.cz.